Langetermijndenken, kortetermijndoen
Klimaatverandering, stikstof, woningtekorten, corona – veel problemen zagen we aankomen, maar we hebben er onvoldoende naar gehandeld. Terwijl de risico’s bekend waren, regeerde de korte termijn.
Steeds meer politici willen dat anders. Langetermijndenken duikt op in lezingen, partijprogramma’s en debatten. Maar in de praktijk blijft het moeilijk om besluiten te nemen met 2050 in het vizier. Daarom richtte De Argumentenfabriek de Langetermijndenktank op.
Samen met overheden, planbureaus, denkers en maatschappelijke organisaties onderzochten we hoe de lange termijn meer gewicht kan krijgen in besluitvorming. We focusten op de politiek: waar zit de kortetermijndruk, en hoe kan het beter?
Het resultaat is een set richtingwijzers voor langetermijnbeleid. Kamerlid Joost Sneller gebruikte ze al in een debat over AI en arbeid: “We moeten langetermijndenken combineren met kortetermijndoen.” Een mooie bevestiging van het belang én de toepasbaarheid van ons werk.
Ook verscheen er een opinie in Trouw, waarin Arjan Gielen de vier lijnen van langetermijndenken samenvat:
-
Langetermijnvisie: Maak plannen die verder reiken dan één kabinetsperiode.
-
Toekomstige generaties: Betrek burgers en creëer politieke ruimte voor langetermijnbelangen.
-
Kennis en capaciteit: Bouw toekomstgeletterdheid op in beleid en rekenmodellen.
-
Internationale samenwerking: Werk samen aan grensoverschrijdende vraagstukken.
Ons boek is het tastbare resultaat van deze denktank. Politici kunnen het letterlijk meenemen om beter beleid te maken – voor morgen én voor de toekomst.